Historia i Cele
    Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie powstał w 1993 roku. Inicjatorami utworzenia placówki byli: dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie pani mgr Irena Kulesza oraz ówczesny burmistrz miasta pan mgr Adam Żylinski. W 1992 roku powstało Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej z przewodniczącym panem mgr Adamem Margalskim, które zwróciło się do PFRON- u z projektem utworzenia WTZ w Iławie i było jednostką prowadzącą do 1996 r.
    Od 1996 r. do chwili obecnej WTZ w Iławie jest prowadzony przez iławskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Przewodniczącym Koła jest pan mgr inż. Krzysztof Czupryński. Od momentu powstania do czerwca 2001 r. kierownikiem warsztatu była pani mgr Grażyna Mądra.
    Obecnie warsztatem kieruje pan mgr Lech Żendarski. Na zajęcia terapeutyczne do WTZ uczęszcza 52 uczestników. Są to osoby z upośledzeniem umysłowym umiarkowanego, znacznego i głębokiego stopnia oraz osoby lekko upośledzone lub w normie intelektualnej z trwałymi zaburzeniami i dysfunkcjami narządu ruchu. Celem warsztatu jest profesjonalne wspomaganie osób niepełnosprawnych w zakresie rozwoju umysłowego, społecznego i ruchowego, w procesie kompleksowej rehabilitacji sprzyjającej poprawie przystosowania do życia.

 Działania rewalidacyjne obejmują:
  ·  poprawę kondycji fizycznej i zaradności osobistej,
  ·  kształcenie samodzielności, odpowiedzialności, pracowitości
     i zdyscyplinowania,
  ·  przygotowanie do życia w środowisku społecznym,
  ·  naukę umiejętności pozwalających na podjęcie pracy zarobkowej.

    Aby proces rehabilitacji był jak najbardziej efektywny obowiązuje wymóg, że na jedną osobę pracującą bezpośrednio z uczestnikami nie może przypadać więcej niż pięciu uczestników warsztatu.

  Kadra WTZ liczy 21 osób:
  * administracja: 2 osoby
  * personel merytoryczny: 15 osób
  * personel pomocniczy: 4 osoby.

  W warsztacie dominują formy terapii pracą, które realizowane są w następujących pracowniach:
 -  komputerowej
 -  stolarsko-ślusarskiej
 -  krawieckiej
 -  hafciarskiej
 -  ceramicznej
 -  plastycznej
 -  gospodarstwa domowego

    Formy te wspomagane są muzykoterapią, kinezyterapią, zajęciami plastycznymi oraz działalnością pozawarsztatową, której celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem społecznym. Uczestnicy WTZ biorą czynny udział w różnych formach prezentacji swoich sprawności i umiejętności. Zdobywają nagrody , medale i dyplomy podczas imprez sportowych i artystycznych, również o randze międzynarodowej.


PSOUU



Rozmiar: 2672 bajtów

Adam Margalski

Rozmiar: 2719 bajtów

Irena Kulesza

Rozmiar: 2741 bajtów

Krzysztof Czupryński

Rozmiar: 3011 bajtów

Grażyna Mądra

Rozmiar: 2923 bajtów

Lech Żendarski